Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi

Organizacja
Dołączyła: 30.06.2016 | ID: 731
ZACZNIJ WSPIERAĆ
Konto potwierdzone
Organizacja

Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi powołana została z inicjatywy i pod kierunkiem Profesora w 1991 r. w Zabrzu.  Jest niepaństwową, niekomercyjną instytucją naukowo-badawczą i wdrożeniową wysokiej technologii, działającą na zasadach non-profit, w celu doskonalenia narzędzi i metod leczenia zagrożonego serca oraz wprowadzenia ich do praktyki klinicznej.

Działalność naukowo-badawcza Fundacji prowadzona jest we własnym Instytucie Protez Serca, zatrudniającym ponad 70 specjalistów, złożonym z Pracowni Sztucznego Serca, Pracowni Biocybernetyki i Pracowni Bioinżynierii.

Sztandarowym dziełem Fundacji jest program budowy sztucznego serca. W jego ramach opracowane zostały m.in. pozaustrojowe protezy serca dla dorosłych, które od 1994 roku stosowane są w klinikach kardiochirurgii w Polsce, jako pomost do transplantacji serca lub jego regeneracji. Protezy ratowały życie ponad 330 chorym. W Fundacji trwają ustawiczne prace nad doskonaleniem tych urządzeń tak, by były jak najbardziej zminiaturyzowane, niezawodne, implantowalne i mogły służyć chorym w zależności od potrzeb; na kilka miesięcy, kilka lat lub permanentnie. Kierunek ten zaowocował stworzeniem protezy serca dla dorosłych nowej generacji, pod nazwą ReligaHeart EXT, która obecnie przechodzi końcową fazę badań klinicznych.

Jednocześnie, doświadczenia związane z opracowaniem i stosowaniem mechanicznych protez serca dla dorosłych oraz coraz większe potrzeby wspomagania serca u dzieci z niewydolnym sercem zaowocowały pracami nad rodziną protez pediatrycznych ReligaHeart PED, dla pacjentów w wieku 1-14 lat, obejmującą trzy rozmiary protez.

            Fundacja pracuje również nad stworzeniem robotów chirurgicznych. W tej dziedzinie  opracowała kilka modeli robotów, różniących się m.in. koncepcją sterowania i mocowania,   służących do małoinwazyjnych operacji na sercu i zwiększających ich bezpieczeństwo oraz precyzję zabiegu. Szansę na najszybsze zastosowanie w klinikach ma lekki, przenośny telemanipulator toru wizyjnego Robin Heart PortVisionAble, zastępujący asystenta lekarza przy stole operacyjnym.

        Fundacja opracowuje także metody modelowania i symulacji operacji chirurgicznych, by umożliwić zoptymalizowanie ich przebiegu. Ponadto skupia się na opracowaniu konstrukcji i technologii wytwarzania biologicznych protez zastawek serca oraz innych biomateriałów wytwarzanych metodami inżynierii tkankowej i hodowli komórkowej.

Na uwagę zasługuje również program szkoleniowo ? stypendialny Fundacji, w ramach którego ponad 300 specjalistów z kraju i zagranicy podniosło swoje kwalifikacje zawodowe oraz organizacja warsztatów różnego rodzaju konferencji.

Aktywność naukowo?badawcza i edukacyjno-szkoleniowa Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii możliwa jest m.in. dzięki środkom pochodzącym z darowizn, grantów naukowo-badawczych, dochodom z własnej działalności gospodarczej oraz programów pomocowych Unii Europejskiej.

Co roku Fundacja honoruje swych największych sprzymierzeńców i przyjaciół podczas uroczystych koncertów ?Serce za serce?, organizowanych w możliwie najlepszej oprawie artystycznej, z udziałem m.in. tak znakomitych gwiazd jak: Placido Domingo, José Carreras  i Montserrat Caballé, June Anderson, Michel Legrand, Chris de Burgh, Małgorzata Walewska, Piotr Beczała, Georghe Zamfir.

Więcej informacji na www. frk.pl


Nazwa
FRK
Miasto
Zabrze
Kod pocztowy
41-800
Ulica
Wolności 345 A
Telefon
+48323735639(40)

NIP
648-10-29-255
REGON
271555096
KRS
0000069136

Strona www
http://www.frk.pl
Strona fanpage
https://www.facebook.com/FundacjaRozwojuKardiochirurgii/
Funkcja dostępna już wkrótce!

przez dotpay.pl
UDOSTĘPNIJ NA FACEBOOKU