28.05.2021

Ważne zmiany w przepisach dla osób poruszających się na hulajnogach elektrycznych

 

20 maja tego roku weszły w życie nowe przepisy, które regulują kwestie dotyczące wszelkich urządzeń transportu osobistego (UTO). Dla osób korzystających z UTO są to istotne kwestie, ponieważ za regulacjami prawa idą także mandaty za nieprzestrzeganiem przepisów. Jak teraz będzie wyglądać poruszanie się UTO?

 

Czy będzie można jeździć po chodnikach? Dla urządzeń wspomagających ruch (czyli np. hulajnoga napędzana siłą mięśni) podstawową infrastrukturą do poruszania się będzie chodnik. Jednak w przypadku urządzeń napędzanych elektrycznie, przeznaczone są drogi dla rowerów lub pasy ruchów dla rowerów. Po chodniku można poruszać się tylko w wyjątkowych sytuacjach, gdy nie mamy do dyspozycji pasa ruchu dla rowerów, a poruszamy się wzdłuż drogi, na której dopuszczalna prędkość jest większa niż 30 km/h. Gdy auta na drodze nie mogą poruszać się szybciej niż 30 km/h, jesteśmy zobowiązani również poruszać się po jezdni, trzymając się prawej strony. 

Poruszając się hulajnogą elektryczną możemy rozwinąć maksymalnie prędkość 20 km/h. Dodatkowo, gdy jedziemy chodnikiem musimy pamiętać o innych zasadach: jazda z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachowanie szczególnej ostrożności, ustępowanie pierwszeństwa pieszemu oraz nieutrudnianie ruchu pieszemu.

Żadnym pojazdem z kategorii UTO nie można kierować będąc pod wpływem alkoholu. Dodatkowo na hulajnodze elektrycznej nie można przewozić dodatkowych osób, zwierząt, ani bagażu, a także ciągnąć/holować innych pojazdów.

 

Co z mandatami?

Za rozmawianie przez telefon i jednoczesne prowadzenie pojazdu mandat wynosi 200 zł. Za przewożenie ładunku, zwierząt, innych osób możemy zapłacić 100 zł, a prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości to koszty od 300 zł do 500 zł. Warto pamiętać także o schodzeniu z urządzenia w trakcie przemierzania przejścia dla pieszych – tak samo jak w przypadku rowerów, mandat może nas kosztować 100 zł. 

 

Kto może korzystać z UTO?

Osoby powyżej 18. roku życia mogą poruszać się urządzeniami transportu osobistego za okazaniem dokumentu potwierdzającego wiek. Osoby w wieku od 10-18 lat mogą korzystać z UTO jeśli posiadają kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Dzieci poniżej 10. roku życia mogą użytkować UTO jedynie w strefie zamieszkania i pod opieką dorosłego. 

 

Nowe przepisy z założenia miały uporządkować wiele kwestii, które do tej pory były sporne - zwłaszcza jazda po chodniku dzieliła społeczeństwo. Od teraz użytkownicy UTO są zobowiązani do przestrzegania prawa. Czas pokaże, czy nowe przepisy spełniają swoją funkcję i czy na ulicach faktycznie zapanuje porządek. 

 

 

Kamienica1 współorganizuje Ogólnopolski Turniej ROUNDET POLAND 2021. Czy wiesz co to za sport?

 

Kamienica1 to lokalna fundacja z siedzibą w Szczecinie, która angażuje się we wszelkie działania kulturalne, sportowe, edukacyjne, prozdrowotne oraz regularnie wspiera innowacyjność i przedsiębiorczość. Fundacja żywo zaangażowała się w popularyzację sportu jakim jest Roundet. W czterech polskich miastach (Warszawa, Szczecin, Olsztyn, Gdańsk) odbywa się ogólnopolski turniej, który Kamienica1 współorganizuje.

 

Na czym polega roundet? Na stronie fundacji czytamy:

Grają dwa zespoły. Zespół składa się z 2 osób. Zawodnicy poruszają się naokoło obręczy z siatką o średnicy ok 1m i odbijają między sobą piłkę. Każdy z zespołów może odbić piłkę max 3 razy po czym musi ona być skierowana na siatkę i tym samy przekazana do dalszej gry drużynie przeciwnej. Gdy po odbiciu piłki od siatki zespół przeciwny nie odbije jej ponownie to punk zyskuje drużyna zagrywająca piłkę. Zazwyczaj gra toczy się się do 11, 15 lub 21 punktów. 

 

Już  5 czerwca w Olsztynie rozpocznie się kolejny turniej. O szczegółach wydarzenia można przeczytać na oficjalnej stronie wydarzenia na Facebooku.

 

Roundet na Igrzyskach Olimpijskich? Czemu nie! Cały czas trwają rozmowy między International Roundnet Federation a komitetem olimpijskim nad wprowadzeniem dyscypliny do igrzysk. Szansa na pojawienie się Roundet na IO są bardzo realne. Sport staje się coraz popularniejszy, więc jeśli usłyszałeś dziś o nim po raz pierwszy, koniecznie dowiedz się więcej!

 
Zobacz wszystkie aktualności