25.06.2021

Nowy wygląd Zielonej Karty

Od 1 lipca zielone karty przestaną być zielone: sukcesywnie zaczną zastępować je karty w kolorze białym. Od nowego roku białe karty będą jedynymi wydawanymi kartami. 

 

Z praktycznego punktu widzenia wprowadzane rozwiązania nie będą wymagać od ubezpieczających, posiadaczy oraz kierowców pojazdów mechanicznych podejmowania jakichkolwiek dodatkowych czynności. Nie nakładają też na nich jakichkolwiek dodatkowych obowiązków. Mogą jednak rodzić pytania i wątpliwości dotyczące poprawnego wyglądu certyfikatów, dlatego aby je rozwiać, przedstawiamy nowy wygląd dokumentu – uspokaja Mariusz Wichtowski, prezes zarządu Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

 

Zmienia się jedynie wygląd kart - będą one wydawane na takich samych zasadach. 

 

Kiedy Zielona Karta jest potrzebna?

W niektórych krajach europejskich (Albania, Białoruś, Ukraina, Rosja, Macedonia, Mołdawia), a także w Iranie, Izraelu, Maroko, Azerbejdżanie, Turcji, Czarnogórze i Tunezji przy wjeździe musimy posiadać Zieloną Kartę. Zieloną Kartę można wyrobić bezpośrednio u swojego ubezpieczyciela, gdzie wykupiliśmy już wcześniej OC. Niektóre towarzystwa wliczają cenę karty już w roczną składkę, ale musimy być gotowi na to, że czasem trzeba będzie dopłacić.

 

 

 

Otwarte Klatki walczą z chowem klatkowym

Akcja Jak one to znoszą? zainicjowana przez Otwarte Klatki nabiera rozpędu. Na stronie akcji można podpisać deklarację o niekupowaniu jaj z chowu klatkowego. 

 

Chów klatkowy kur niosek to okrutna i przygnębiająca praktyka. Kury żyją w klatkach umieszczonych w ciemnych halach przesiąkniętych zapachem zwierzęcych wydzielin. Nie mają dostępu do świeżego powietrza i słońca. Wiele z kur umiera z wycieńczenia. Inne z powodu stresu wydziobują sobie wzajemnie pióra. Hodowcy traktują czujące zwierzęta jak maszynki do produkcji jajek. Jedynie ukrywanie tego procederu przed konsumentami za ścianami przemysłowych ferm sprawia, że wciąż trwa. - czytamy na stronie.

Na szczęście zmiany są coraz bardziej widoczne i kolejne firmy deklarują wycofanie jaj z chowu klatkowego ze swojej oferty. Są to między innymi: McDonalds, Lidl, Carrefour, Kaufland. 

 

Otwarte Klatki nawołują do zaprzestania kupowania jaj z oznaczeniem nr 3, które oznacza że pochodzą one właśnie z chowu klatkowego. Do promocji akcji zaangażował się także Robert Makłowicz, który cieszy się sporą sympatia i uznaniem wsród Polaków. 

 

Podpisz petycję i zostań głosem zwierząt angażując się w inicjatywy organizacji Otwarte Klatki. Organizację można także wspierać za pośrednictwem naszego portalu. 

 
Zobacz wszystkie aktualności