21.06.2018

Lato w pełni, odliczasz dni do wymarzonego urlopu. Kierunek obrany, rezerwacje zrobione. Jeszcze tylko kąpielówki, słomkowy kapelusz i… ubezpieczenie. Wakacje powinny być czasem odpoczynku i beztroski, dlatego o dobrej polisie podróżnej warto pomyśleć zawczasu. 
Sprawdź, jak wybrać dobre ubezpieczenie na wyjazd i na co zwrócić szczególną uwagę. 
 
Dlaczego warto kupić polisę?
 
Koszty leczenia jednej osoby za granicą często znacznie przekraczają cenę wyjazdu całej rodziny. Wizyta lekarska, dzienna opłata za pobyt w szpitalu czy transport medyczny do Polski to tylko część wydatków, z którymi musimy się liczyć w przypadku nieprzewidzianej sytuacji. Wybierając dobre ubezpieczenie podróżne, mamy pewność, że koszty te pokryje w naszym imieniu ubezpieczyciel. 
 
Kupując polisę podróżną, warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych kwestii: 
 
Zapoznaj się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia
 
Ta zasada obowiązuje przy każdym ubezpieczeniu, także turystycznym. Dzięki skrupulatnemu zapoznaniu się z OWU, poznasz szczegółowy zakres odpowiedzialności ubezpieczyciela, a także procedurę postępowania w sytuacji, gdy zdarzy się wypadek. 
 
Koszty leczenia
 
To najważniejszy element polisy podróżnej. Leczenie ambulatoryjne w Grecji to koszt około 150 euro, w Turcji około 100, natomiast w Stanach Zjednoczonych musimy liczyć się z opłatą nawet do 500 dolarów. Choć w krajach europejskich obowiązuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, to nie pokrywa ona kosztów wszystkich procedur i zabiegów medycznych.  
 
Przyjmuje się, że minimalny zakres odpowiedzialności ubezpieczyciela powinien wynosić 20 000 euro w Europie, a poza nią od 40 do 50 000 euro. 
 
Zanim jednak wybierzemy tę kwotę, warto skonsultować ją z doradcą w oparciu o konkretny kraj, do którego planujemy się wybrać. 
 
OC i NNW
 
NNW to świadczenie, które otrzymujesz, gdy odniesiesz trwały uszczerbek na zdrowiu (złamanie, utrata zęba stałego, uraz głowy itd.) w następstwie nieszczęśliwego wypadku podczas wakacji. Kwoty, które widzisz w ofercie odnoszą się do 100% uszczerbku, zatem, w przypadku wystąpienia urazu, otrzymasz stosowną ich część. 
 
Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej będzie zaś przydatne, jeśli nieumyślnie wyrządzimy komuś krzywdę lub zniszczymy jego mienie. Dzięki odpowiednio wysokiej sumie OC, ewentualne odszkodowanie dla pokrzywdzonego wypłaci ubezpieczyciel. 
 
Co ze spożyciem alkoholu?
 
Jeśli planujesz relaksować się przy drinku z palemką, pamiętaj, by wspomnieć o tym swojemu doradcy. Dzięki dodaniu specjalnej klauzuli, ubezpieczyciel pokryje także szkody, które powstaną po spożyciu alkoholu do określonego  w OWU stężenia. 
 
Ubezpieczenie bagażu
 
Jeśli chcesz zabezpieczyć swój bagaż na wypadek kradzieży lub zniszczenia, warto poszerzyć zakres polisy także o to ryzyko. Podczas rozmowy z doradcą zaznacz, co planujesz zabrać na wakacyjny wyjazd, by uwzględnił to w kalkulacji. Jeśli posiadasz sprzęt elektroniczny lub sportowy, konieczne będzie poszerzenie zakresu ubezpieczenia. 
 
Co z polisą z biura podróży?
 
Przy zakupie zorganizowanej wycieczki zawsze otrzymujemy ubezpieczenie, ponieważ należy to do prawnych obowiązków biura podróży. Ustawa nie reguluje jednak zakresu odpowiedzialności towarzystwa ubezpieczeniowego, co sprawia, że często sumy ubezpieczenia nie są wystarczające, by pokryć wysokie koszty leczenia. 
 
Co roku w mediach pojawiają się historie turystów, którzy z wakacji przywieźli nie tylko zdjęcia i piękne wspomnienia, ale także potężny rachunek, opiewający nawet na kilkaset tysięcy złotych. Biura podróży alarmują, że aż kilkadziesiąt procent klientów rezygnuje z dodatkowego ubezpieczenia swojego wyjazdu. 
 
Przed rozpoczęciem urlopu warto pamiętać nie tylko o spakowaniu bikini i olejku do opalania, ale także o dobrej polisie podróżnej. Dzięki temu bez stresu naładujemy akumulatory na kolejny rok pracy i ustrzeżemy się przed konsekwencjami finansowymi.
 
Porównaj oferty ubezpieczeń podróżnych 
Zobacz wszystkie aktualności