16.05.2017

Wiosna to czas, kiedy chętnie wsiadamy na rower. Nikogo nie trzeba przekonywać o licznych korzyściach zdrowotnych wybrania dwóch kółek jako środka lokomocji, ale warto pamiętać, że planowanie podróży nie kończy się na wypracowaniu dobrej kondycji. Zanim wyruszysz w drogę, przeczytaj o kilku istotnych kwestiach. 
 
1. Przygotuj rower do jazdy
 
Sprawdź, czy wyposażenie twojego roweru zawiera wszystkie elementy, zawarte w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury. Obecnie wymagane są:

  • przynajmniej jeden sprawny hamulec
  • dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku
  • światło odblaskowe barwy czerwonej z tyłu roweru (o kształcie innym niż trójkąt)
  • jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej z przodu
  • kierunkowskazy, jeśli konstrukcja roweru uniemożliwia kierującemu sygnalizację zmiany kierunku jazdy

 
Uwaga! Jest to obowiązkowe wyposażenie roweru, a nie rowerzysty, zatem każdy z tych elementów powinien znajdować się na twoim pojeździe, a nie na przykład w postaci czołówki, zakładanej na głowę po zmroku.
 
2. Przygotuj siebie
 
Poniższe elementy nie należą do obowiązkowych, ale warto je mieć, by zwiększyć swoje bezpieczeństwo na drodze:

  • dobrej jakości kask
  • elementy odblaskowe, np. kamizelka, opaski na łydki lub odzież ze wstawkami, widocznymi po zmroku

 
3. Ubezpiecz się
 
Uczestnictwo w ruchu drogowym wiąże się nie tylko z pozytywnymi sytuacjami. Może się zdarzyć, że ulegniemy wypadkowi lub uszkodzimy inny pojazd, a to często słono kosztuje. Warto przewidzieć takie zdarzenia zawczasu. Na www.ideafairplay.pl/rower znajdziesz najkorzystniejsze oferty ubezpieczeń, które chronią cię zarówno podczas jazdy na rowerze, jak i w życiu prywatnym. Przewidzieliśmy także przypadki, gdy to ty uszkodzisz czyjeś zdrowie lub mienie. Zakupu dokonasz on-line, a całość zajmie ci maksymalnie 5 minut. Dodatkowo większość zysku z zamówień przekażemy wskazanej przez ciebie organizacji lub podopiecznemu.  
 
4. Chroń rower przed kradzieżą
 
Jeśli planujesz zostawić swój sprzęt bez nadzoru, niezbędne będzie jego odpowiednie zabezpieczenie. Popularne i dostępne w supermarketach linki to tylko niezbędne minimum, które bardzo łatwo przeciąć, zatem warto rozważyć zakup U-locka, solidnego łańcucha lub składanego zapięcia i nie oszczędzać na nich. O czym jeszcze warto pamiętać?
 

  • Nie przypinaj roweru do cienkich drzew, ogrodzeń lub innych konstrukcji, które łatwo przeciąć. Wtedy posiadanie nawet najdroższego zabezpieczenia może okazać się bezcelowe.
  • Nie zostawiaj sprzętu w mało uczęszczanych miejscach. To doda pewności siebie złodziejowi.
  • Nie przypinaj roweru za same koło. Obejmij zapięciem także ramę, która jest najdroższym elementem twojego jednośladu.

 
5. Pamiętaj o przepisach!
 
Ostatni, ale równie ważny punkt. Wsiadając na rower, stajesz się uczestnikiem ruchu drogowego. Oznacza to, że obowiązują cię wszystkie przepisy, a także znajomość znaków, nawet jeśli nie posiadasz prawa jazdy. Zapoznaj się z nimi i stosuj bez wyjątków, ponieważ, w przeciwieństwie do kierowców samochodów, nie jesteś osłonięty przez karoserię. Przyznasz także, że są przyjemniejsze wydatki niż mandat za jazdę chodnikiem. :) 
Szerokiej drogi

 

KUP UBEZPIECZENIE ROWERZYSTY

Zobacz wszystkie aktualności