Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi

Organizacja
Dołączyła: 30.06.2016 | ID: 731

Konto potwierdzone
Organizacja

Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi powołana została z inicjatywy i pod kierunkiem Profesora w 1991 r. w Zabrzu.  Jest niepaństwową, niekomercyjną instytucją naukowo-badawczą i wdrożeniową wysokiej technologii, działającą na zasadach non-profit, w celu doskonalenia narzędzi i metod leczenia zagrożonego serca oraz wprowadzenia ich do praktyki klinicznej.

Działalność naukowo-badawcza Fundacji prowadzona jest we własnym Instytucie Protez Serca, zatrudniającym ponad 70 specjalistów, złożonym z Pracowni Sztucznego Serca, Pracowni Biocybernetyki i Pracowni Bioinżynierii.

Sztandarowym dziełem Fundacji jest program budowy sztucznego serca. W jego ramach opracowane zostały m.in. pozaustrojowe protezy serca dla dorosłych, które od 1994 roku stosowane są w klinikach kardiochirurgii w Polsce, jako pomost do transplantacji serca lub jego regeneracji. Protezy ratowały życie ponad 330 chorym. W Fundacji trwają ustawiczne prace nad doskonaleniem tych urządzeń tak, by były jak najbardziej zminiaturyzowane, niezawodne, implantowalne i mogły służyć chorym w zależności od potrzeb; na kilka miesięcy, kilka lat lub permanentnie. Kierunek ten zaowocował stworzeniem protezy serca dla dorosłych nowej generacji, pod nazwą ReligaHeart EXT, która obecnie przechodzi końcową fazę badań klinicznych.

Jednocześnie, doświadczenia związane z opracowaniem i stosowaniem mechanicznych protez serca dla dorosłych oraz coraz większe potrzeby wspomagania serca u dzieci z niewydolnym sercem zaowocowały pracami nad rodziną protez pediatrycznych ReligaHeart PED, dla pacjentów w wieku 1-14 lat, obejmującą trzy rozmiary protez.

            Fundacja pracuje również nad stworzeniem robotów chirurgicznych. W tej dziedzinie  opracowała kilka modeli robotów, różniących się m.in. koncepcją sterowania i mocowania,   służących do małoinwazyjnych operacji na sercu i zwiększających ich bezpieczeństwo oraz precyzję zabiegu. Szansę na najszybsze zastosowanie w klinikach ma lekki, przenośny telemanipulator toru wizyjnego Robin Heart PortVisionAble, zastępujący asystenta lekarza przy stole operacyjnym.

        Fundacja opracowuje także metody modelowania i symulacji operacji chirurgicznych, by umożliwić zoptymalizowanie ich przebiegu. Ponadto skupia się na opracowaniu konstrukcji i technologii wytwarzania biologicznych protez zastawek serca oraz innych biomateriałów wytwarzanych metodami inżynierii tkankowej i hodowli komórkowej.

Na uwagę zasługuje również program szkoleniowo – stypendialny Fundacji, w ramach którego ponad 300 specjalistów z kraju i zagranicy podniosło swoje kwalifikacje zawodowe oraz organizacja warsztatów różnego rodzaju konferencji.

Aktywność naukowo–badawcza i edukacyjno-szkoleniowa Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii możliwa jest m.in. dzięki środkom pochodzącym z darowizn, grantów naukowo-badawczych, dochodom z własnej działalności gospodarczej oraz programów pomocowych Unii Europejskiej.

Co roku Fundacja honoruje swych największych sprzymierzeńców i przyjaciół podczas uroczystych koncertów „Serce za serce”, organizowanych w możliwie najlepszej oprawie artystycznej, z udziałem m.in. tak znakomitych gwiazd jak: Placido Domingo, José Carreras  i Montserrat Caballé, June Anderson, Michel Legrand, Chris de Burgh, Małgorzata Walewska, Piotr Beczała, Georghe Zamfir.

Więcej informacji na www. frk.pl


Nazwa
Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi
Miasto
Zabrze
Kod pocztowy
41-800
Ulica
Wolności 345 A
Telefon
+48323735639(40)

NIP
648-10-29-255
REGON
271555096
KRS
0000069136

Strona www
http://www.frk.pl
Strona fanpage
https://www.facebook.com/FundacjaRozwojuKardiochirurgii/
Funkcja dostępna już wkrótce!

przez dotpay.pl
UDOSTĘPNIJ NA FACEBOOKU