Górniczy Klub Sportowy GÓRNIK Grabownica

Klub sportowy
Dołączyła: 25.02.2016 | ID: 159
ZACZNIJ WSPIERAĆ
Konto potwierdzone
Organizacja

W 1948 roku na terenie Grabownicy utworzona zostaje drużyna piłki nożnej. Drużynę tę tworzy grupa młodzieży, która z rzemiosłem piłkarskimi jest dobrze zaznajomiona. Na kopalni zatrudnieni byli dwaj bracia Gruszkowie - Antoni i Mikołaj. Byli oni repatriantami ze Lwowa, którzy piłkę nożną uprawiali w lwowskich klubach piłkarskich. W kierownictwie kopalni znaleźli oni poparcie i rozpoczęli przygotowania do tworzenia drużyny piłkarskiej., Szczególnie w organizacji drużyny wybijał się Antoni. Na terenie Brzozowa osiedlił się Adam Ziaja, który przed wojną był piłkarzem "Sandecji" Nowy Sącz, który również wyraził chęć gry w Grabownicy. Z wojny na zachodzie wrócił Zbigniew Garbiński. Warmii gen. Maczka był artylerzystą. Wchodził on w skład frontowej drużyny piłkarskiej. Drużyna ta rozgrywała swe mecze z reprezentacjami wyzwalanych miast Niderlandów. On również złożył swój akces gry w drużynie Grabownicy.

Z różnych zasłyszanych informacji jest wiadomym, że na naszym terenie przebywał na przełomie lat 40-50-tych legendarny dziś Kazimierz Górski. To jak wiadomo również piłkarz drużyn lwowskich "Czarnych" i "Pogoni", przyjaciel Edwarda Borkowskiego - piłkarza i późniejszego trenera poprzednich drużyn "Brzozovii", przyjaciela również braci Gruszków. Miało to niewątpliwy wpływ na powstanie piłkarskiej drużyny w Grabownicy. Kronikarz klubowy odnotowuje, że pierwszy mecz piłkarski rozegrano już w 1948 roku z "Unią" Sanok zakończony wynikiem 4:8.
Nie zachowały się autentyczne dokumenty mówiące o kadrowym składzie drużyny, ale p. B. Gawroński będąc wówczas na pierwszym meczu zapamiętał następujące zestawienie zawodników: Antoni Gruszka kapitan, Mikołaj Gruszka bramkarz, Kazimierz Tesznar, Władysław Sawicki, Jan Sawicki, Stanisław Sawicki, Adam Ziaja, Jan Mikoś, Eugeniusz Korfanty, Tadeusz Dudek, Zdzisław Mniszek, Henryk Żółkoś, Jan Kwiatkowski, Józef Bodzioch. Ten ostatni wchodził do drużyny jako 14-latek o wrodzonym talencie piłkarskim. I W 1949 roku drużyna "Unii" Grabownica zostaje zgłoszona do rozgrywek klasy "C" podokręgu w Krośnie. Po dwóch latach piłkarze z Grabownicy awansują do klasy "B" i w tej klasie drużyna występuje już jako "Górnik" Grabownica. Brak dokumentów na zmianę nazwy, ale przypuszcza się, że zmiana nazwy podyktowana jest większymi możliwościami finansowania klubu. Drużyna piłkarska "Górnika" Grabownicy w latach 1954 -1965 z dużym powodzeniem występuje w klasie "B". Zasięg terytorialny tej klasy był rozległy i obejmował całe Podkarpacie od Ustrzyk Dolnych po Gorlice. W tej klasie wówczas grały takie drużyny jak: "Bieszczady" Ustrzyki Dolne, "Nafta" Jedlicze, "Nafta" Jasło, "Start" Rymanów, Kołaczyce, Zarszyn, Ropica Dolna, "Górnik" Gorlice, Potok-Turaszówka i in. .
Najbliżej awansu do klasy "A" drużyna była w 1957 roku, kiedy to przegrała ten awans na rzecz Potoka-Turaszówki. Drużyna piłkarska w rozgrywkach klasy "B" reprezentuje dobry poziom i przez szereg lat plasuje się w czołówce tabeli.
Nazwa
Górnik Grabownica
Miasto
Grabownica Starzeńska
Kod pocztowy
36-207
Ulica
411
Telefon
+48530612712

NIP
6860001226
REGON
004010550
KRS
0000069686

Strona www
http://gornikgrabownica.futbolowo.pl/
Strona fanpage
https://www.facebook.com/GksGornikGrabownica/
Funkcja dostępna już wkrótce!

przez dotpay.pl
UDOSTĘPNIJ NA FACEBOOKU