Stowarzyszenie "Nasz Zamek"

Organizacja
Dołączyła: 22.08.2016 | ID: 869

Konto potwierdzone
Organizacja

Stowarzyszenie "Nasz Zamek" jest powstałą w 2006 r. organizacją, stworzoną przez aktywnych ludzi, pragnących działać w obszarze historii oraz dziedzictwa kulturowego Sochaczewa i ziemi sochaczewskiej. U podstaw powołania Stowarzyszenia legła chęć podjęcia działań badawczych i ratowniczych dla ruin Zamku Książąt Mazowieckich w Sochaczewie.

Jeszcze w 2005 r. badacz dziejów Zamku Łukasz Popowski rozpoczął skuteczne starania o pierwsze od lat siedemdziesiątych XX w. wykopaliska na Wzgórzu Zamkowym. Stanowiło to początek realnych działań zmierzających do poprawy katastrofalnej sytuacji najcenniejszego sochaczewskiego zabytku. W 2013 r., po pięciu sezonach badań archeologiczno-architektonicznych oraz historycznych, a także po przeprowadzonej przez Gminę Miasto Sochaczew inwestycji zabezpieczającej Wzgórze Zamkowe, z zadowoleniem możemy przyjąć, że trudny plan minimum dla obiektu został zrealizowany. W efekcie, ten materialny symbol historii Sochaczewa, z pewnością będzie miał szansę przetrwać dla przyszłych pokoleń. Celem właściwego wyeksponowania historycznych walorów ruin warowni i jej otoczenia (podzamcze), konieczny będzie jeszcze drugi etap inwestycji, oparty na uzupełniających działaniach konserwatorskich. W tym celu zamierzamy kontynuować nasze starania, by finalnie pozostałości naszego Zamku mogły służyć sochaczewianom na miarę możliwości i potrzeb.

Realizujemy także inne cele, które nie ograniczają się jedynie do działalności związanej z Zamkiem. Na różne sposoby staramy się poprawiać sytuację pozostałych lokalnych zabytków, czy też promować dobre architektoniczne wzorce dla historycznego centrum Sochaczewa. Byliśmy jednym z inicjatorów pomysłu na odtworzenie zniszczonej podczas I i II wojny światowej zabudowy kamienicznej w południowej i północnej pierzei Starego Rynku (Placu Kościuszki). Równie aktywnie zajęliśmy się tematem pozostałości sochaczewskiego cmentarza muzułmańskiego wraz z ruiną tzw. baszty tatarskiej. Staramy się przybliżać mieszkańcom bogatą historię Sochaczewa, szczególnie w odniesieniu do złotych czasów Księstwa Mazowieckiego i okresu Staropolskiego. Powyższe cele realizujemy m. in. wydając publikacje, organizując badania naukowe, wykłady, spotkania i konferencje oraz historyczne imprezy animacyjne, z których najznaczniejszą dotychczas okazał się piknik Zawisza Czarny Nad Bzurą - Sochaczewskie Spotkania z Historią.

Nazwa naszego Stowarzyszenia nie jest dziełem przypadku. Z jednej strony podkreśla wiodącą rolę Zamku jako symbolu bogatej przeszłości miasta, jednocześnie wykazując potrzebę pielęgnowania tożsamości lokalnej w oparciu o materialną spuściznę historii Sochaczewa. Zamek jest własnością społeczności Sochaczewa, czyli NAS WSZYSTKICH i MY WSZYSCY jesteśmy za jego stan odpowiedzialni. Jako społeczność powinniśmy dbać o ten i inne zabytki, a zarazem nie pozwolić sobie utracić naszej tożsamości.

Nazwa
Stowarzyszenie "Nasz Zamek"
Miasto
Sochaczew
Kod pocztowy
96-500
Ulica
Królowej Jadwigi 4
Telefon
604369632

NIP
837-174-50-00
REGON
141037910
KRS
0000278149

Strona www
http://www.naszzamek.pl
Strona fanpage
https://www.facebook.com/naszzamek/
Funkcja dostępna już wkrótce!

przez dotpay.pl
UDOSTĘPNIJ NA FACEBOOKU