Fundacja "Tradycyjna Zagroda"

Organizacja
Dołączyła: 25.06.2016 | ID: 696
ZACZNIJ WSPIERAĆ
Konto potwierdzone
Organizacja

Działaj razem z nami na rzecz zachowania dziedzictwa przyrodniczo-kulturowego Pogórza Dynowskiego i Przemyskiego.

Wszelkie działania, które prowadzimy bazują na aktywizowaniu, angażowaniu i łączeniu dzieci i młodzieży z seniorami na rzecz poszanowania tradycji, kultury, bioróżnorodność i zachowania piękna krajobrazu polskiej wsi oraz czystego środowiska naturalnego Pogórza Dynowskiego i Przemyskiego.

Krócej mówiąc: zajmujemy się praktyką zrównoważonego rozwoju w skali mikro, tutaj na Pogórzach: Dynowskim i Przemyskim (mezoregion tuż, tuż przed Bieszczadami).


To prawda, że jesteśmy małą, lokalną organizacją, która prowadzi ambitne, ważne i potrzebne projekty edukacyjne i ekologiczne?

To prawda, że głównymi odbiorcami wszystkich prowadzonych działań są przede wszystkim młodzi ludzie i seniorzy, zwykle mieszkańcy (rzadziej turyści) Pogórza Dynowskiego?

To prawda, że ilość i zakres działań oraz grupa odbiorców mogłyby być znacznie większe, ale biorąc pod uwagę wielkość naszego zespołu? to robimy dużo za dużo?

...dlatego tak ważna jest pomoc, Twoje wsparcie.

 

Zobacz, co robimy i prosimy włącz się w rozwój tych działań:

1. ?Ratujmy Tradycyjne Sady? to program, którego celem jest uratowanie tradycyjnych sadów przydomowych na Pogórzu Dynowskim oraz tym samym zachowanie i odtwarzanie dawnych odmian drzew owocowych.

Inaugurację programu rozpoczęliśmy od utworzenia ścieżki ekoedukacyjnej prowadzącej po najbardziej wartościowych (pod względem bioróżnorodności i tradycyjnego przetwórstwa) przydomowych sadach w gminie Jawornik Polski. Obok ścieżki powstanie również questing (gra terenowa).  

Działanie prowadzić będą (od czerwca do grudnia 2017 r.) młodzi ludzie wspólnie z seniorami. Uczestnicy projektu otrzymają wsparcie ekspertów z Arboretum w Bolestraszycach oraz Fundacji Questingu.

Inicjatywę tą prowadzimy w ramach projektu ?Międzypokoleniowa współpraca na rzecz utworzenia ekoedukacyjnej ścieżki z elementami gry terenowej (questingu) w gminie Jawornik Polski? jest dofinansowany z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.

Do zamknięcia budżetu tego projektu potrzebujemy 15.000 zł na wkład własny oraz utworzenie serwisu internetowego tradycyjnesady.pl (dotacja została znacznie obniżona).

Jeśli chcesz - nie tylko przez FaniMani ? wesprzeć ratowanie tradycyjnych sadów, to zapraszamy: http://www.tradycyjnazagroda.pl/chce-pomoc.html

 

2. ?Akademii Rzemiosła w tradycyjnej suszarni owoców? .

Akademia Rzemiosła prowadzona będzie w małej, tradycyjnej suszarni owoców (zrekonstruowanym budynku z przełomu XVIII i XIX w.). W ramach Akademii Rzemiosła uczestnicy zajęć (dzieci i młodzież) odkryją tradycyjne metody przetwórstwa, doświadczą dawnego rzemiosła suszenia owoców oraz nauczą się rozpoznawać owoce dawnych odmian drzew owocowych. Poznają też proste sposoby dbania o bogactwo bioróżnorodności, a zwłaszcza o pożyteczne owady. Zajęci prowadzone będą w formie prezentacji, spotkań, warsztatów i zajęć przeżyciowych (?doświadcz a zrozumiesz?).

Obecnie trwa dostosowanie budyneczku suszarni owoców do realizacji zajęć Akademii Rzemiosła. Fundusze na remont zostały pozyskane w ramach akcji crowdfundingowej. Po zakończonej modernizacji (planowany termin: jesień 2017 r.) zapraszamy do udziału w zajęciach Akademii Rzemiosła.

Prowadzone zajęcia będą miały charakter odpłatny, a pozyskane w ten sposób fundusze zasilą działania edukacyjne i ekologiczne Fundacji. Ponieważ nie chcemy, aby pieniądze były barierą, dlatego możesz wpłacić darowiznę, dzięki której w zajęciach wezmą dzieci i młodzież z małych wiejskich szkół Pogórza Dynowskiego, których na to nie stać.
Koszt organizacji warsztatu dla małej grupy (do 12 osób) w przeliczeniu na osobę wynosi ok. 50 zł. Pozwala to na zapewnienie organizacji i realizacji zajęć (materiały dla uczestników, pokrycie koszt dojazdu, drobny poczęstunek, wynagrodzenie trenerów).   

Jeśli chcesz - nie tylko przez FaniMani ? włączyć się w nagradzanie zdolnych uczniów małej wiejskiej szkoły, "gdzieś tam" na Pogórzu Dynowskim, to zapraszamy: http://www.tradycyjnazagroda.pl/chce-pomoc.html


3. ?Nagradzamy zdolnych? to program realizowany we współpracy z Zespołem Szkół i Placówek w Manasterzu. Program ma na celu docenienie uczniów, którzy osiągają ponadprzeciętne wyniki w jednym z 3 obszarów: nauka, sztuka lub sport.  

Początkowo planowaliśmy powołanie programu stypendialnego, ale dla małej organizacji jest to zadanie, które (na razie) przerasta nasze możliwości finansowe. Kto wie? Może małymi krokami dojdziemy do stypendiów dla zdolnej młodzieży Pogórza Dynowskiego. Tymczasem zapraszamy do wsparcia programu ?Nagradzamy zdolnych?.    

Jeśli chcesz - nie tylko przez FaniMani ? włączyć się w nagradzanie zdolnych uczniów małej wiejskiej szkoły, gdzieś tam na Pogórzu Dynowskim, to zapraszamy: http://www.tradycyjnazagroda.pl/chce-pomoc.html

 

Wsparcie tych i wielu innych naszych działań możliwe jest poprzez przekazanie darowizny na konto nr 77 9096 0004 2004 0072 2407 0001, Bank Spółdzielczy Jarosław.

 

Zobacz też inne możliwości włączenia się we wsparcie inicjatyw Fundacji ?Tradycyjna Zagroda? ? zapraszamy:  http://www.tradycyjnazagroda.pl/jak-wesprzec.html

 

Fundacja  ?Tradycyjna Zagroda?

Manasterz 203, 37-220 Kańczuga, Pogórze Dynowskie

[email protected]

www.tradycyjnazagroda.pl

Ratowanie tradycyjnych sadów i dawnych odmian drzew owocowych. Akcja trwa: cały czas

Nazwa
Tradycyjna Zagroda
Miasto
Kańczuga
Kod pocztowy
37-220
Ulica
Manasterz
Telefon
508930105

NIP
7941818937
REGON
180817684
KRS
0000411187

Strona www
http://www.tradycyjnazagroda.pl
Strona fanpage
https://www.facebook.com/TradycyjneSady
Funkcja dostępna już wkrótce!

przez dotpay.pl
Jesteś podopiecznym organizacji Tradycyjna Zagroda?
Zarejestruj się jako podopieczny tej organizacji
UDOSTĘPNIJ NA FACEBOOKU